Nardymas "Vartiklio" puslapiuose - lyg kelionė Gedimino prospektu


Vartiklis

Straipsnis publikuotas "Lietuvos Aide"

1996 metais kompiuterių ekranuose pasirodęs elektroninis laikraštis "Vartiklis" neilgai buvo platinamas tik per elektroninį paštą. Netrukus pradėtas publikuoti WWW puslapiuose, pradėtas leisti kaip žurnalas. Bet pasirodė tik 2 numeriai. Pasak "Vartiklio" redaktoriaus Jono Skendelio, nutrūkusios leidybos priežastys buvo ir finansinės, ir organizacinės, teko suktis vienam. Bet, atrodo, teks leidybą atnaujinti. "Vartiklis" pradėjo eiti, kai dar beveik nebuvo jokių periodinių kompiuteriams skirtų žurnalų (tik laikraštis "Monitorius"). Tikėjausi, kad vėliau "Kompiuterija" bei "Naujoji komunikacija" užpildys tą spragą, - pasakojo apie leidybą J.Skendelis. - Kaip aš klydau... Nieko jie neužpildo - bent jau tos nišos, kuriai skyriau "Vartiklį". Numeriui jau ir medžiaga parengta. O internetinis "Vartiklis" per tuos metus tapo toks "storas", kad "retas galbūt aplankė visas jo kertes". Be to, yra sparčiai populiarėjantis "Vartiklio" jaunesnysis brolis - "Global Lithuanian Net", prieš du mėnesius sukurtas "Biblijos puslapis".

Pasaulio dalis

"Vartiklyje" internautai gali rasti visko: nuo informacijos apie vyriausybines bei kitokias oficialias, komercines, kultūrines ir pan. įstaigas, Lietuvos istorijos iki straipsnių, kuriuose gvildenamos Rytų filosofijos, mistinės, religinės idėjos. Neapsieinama ir be kompiuterijos temos bei... pikantiškų anekdotų ar paveikslėlių. "Pasaulis margas, o "Vartiklis" yra to pasaulio dalis, - paaiškino tokią temų įvairovę J.Skendelis. - Taigi jei pasaulyje yra visko: ir šviesaus, ir gražaus, ir džiaugsmo, ir liūdesio, ir švaraus, ir purvino, to paties rasite ir "Vartiklyje". Tartum keliautum Gedimino prospektu: vienoje pusėje - Seimas ir M.Mažvydo biblioteka (valdžia ir kultūra), netoliese - Istorijos institutas, išblizginta "Ponių laimė" - ir staiga netikėtai suklumpi prie ištiestos elgetos rankos... Viskas vienoje gatvėje... Žinoma, sutiko redaktorius, aprėpti daug temų Internete sunkiau nei apsiriboti tik metalo muzika arba "sukurti "aš ir mano šuo" puslapėlių virtinę. Bet tai tik vieno žmogaus ar visuomenės gyvenimo išraiška, kuri bus ne visa ir iš dalies negyva".

Kokia informacija vertingesnė

Daugiausia triūsiantis prie "Vartiklio" pats, padedamas tik kelių bendraminčių, redaktorius aktualią informaciją puslapiuose atnaujina kasdien. Straipsnių gauna iš "Moters", "Vorutos" žurnalų, kitų leidinių.

Redaktorius visai nesibaimina, kad savo tinklapyje gal pakartoja įvairių įstaigų skelbiamą informaciją. "Kas tik nepateikinėja visokiausių žinių? Bet ar vyriausybinės žinybos įdės į tuos puslapius širdį? Ar pateiks informaciją, jei ji nedera su jų oficialia politika arba kertasi su jų partine ar kokia kita nuostata?" Informacija, jei ji nepateikiama visa, jau nėra tiesa, mano redaktorius, subjektyvi nuomonė daug vertingesnė nei nepasakyta oficiali.

Internete - Partizanų karo kronika

Į "Vartiklį" užklydę internautai ras ir Partizanų karo kroniką. J. Skendelio nuomone, tai nepaprastos vertės tekstas - daug vertingesnis už didelę šūsnį kitų Lietuvos pasipriešinimui skirtų knygų bei prisiminimų. Dabar kronika verčiama į anglų kalbą (pagrindinis vertėjas gyvena Australijoje), kad ši informacija būtų prieinama ir užsieniečiams, rengiami paaiškinimai.

"Vartiklis" ne tik pateikia gausybę įvairios informacijos lankytojams. Jis laukia ir jų atsiliepimų. "Tiesa, Lietuvos lankytojai nuostabiai pasyvi publika", - sakė J.Skendelis.

Daug aktyvesni užsieniečiai. "Dažnai gali gauti tokį laišką: "Aš nesuprantu lietuviškai, tačiau matau, kad jūs rašote apie tai ir tai, mano nuomonė šiuo klausimu yra ta ir ta", - prisiminė J.Skendelis.

Vartiklio naujienos
Global Lithuanian Net


Lithuanian Online E-zine Vartiklis
Lithuanian Bible pages