Mokslo apžvalgos apžvalga
1999.04.02
Taip pat skaitykite: Svarbesnieji 1998 m. atradimai
- Įsikabinkite į stalą, kad nenukristumėte - fizikas laimėjo žymiausią teologinį prizą! Ian Barbour, 75-metis fizikas ir teologas, buvo apdovonotas 1,24 milijono vertės prizu, kurį įsteigė Wallstreeto verslininkas John Templeton. Barbour buvo apdovanotas už savo veiklą įtvirtinant etikos vaidmenį technologijoje ir fizikos bei religijos knygas, kuriose skelbė naują amžių pokalbiui tarp technikos ir dvasinių mokymų (Science 1999, vol. 283, p. 1841).
Kvailas pastebėjimas. Esu įsitikinęs, kad yra daugybė teologų ar humanitarų, kurie nuveikė žymiai daugiau tuose pačiuose mokslo etikos dirvonuose, bet nė vienas nebuvo net pastebėtas. Ir štai pakanka vienam technokratui parodyti žmoniškumą, ir jis tuoj pat apdovanojamas. Kažkuo primena Nobelio taikos premijas, kurias skiria teroristams, kai pastarieji pasižada keletą metų nežudyti.
© 1999, Adomas Gustas.
Norint užsakyti linksmų, reklaminių ar kitokių piešinukų skambinkite:
(8-22)342940
Asteroidų medžiotojai iš New Mexico š.m. vasario 10d. pagavo 50 metrų skersmens uolą 1999 CG9, besisukiojančią aplink Saulę. Nieko čia įdomaus ir nebūtų, jei nepaaiškėtų, kad ji apsisuka beveik apskritimu aplink Saulę per 1,09 metų ir nuo Saulės nutolusi tik 9 milijonais kilometrų toliau negu Žemė.
Tai išties neįprastas dangaus kūnas. Asteroidų ar kometų, kertančių Žemės orbitą, trajektorijos yra ekscentrinės. Yra tik vienas prieš 8-erius metus atrastas objektas 1991 VG, kurio orbita irgi panaši į Žemės, bet astronomai mano, kad tai palydovas arba daugiapakopės raketos dalis. Tačiau 1999 CG9 yra žymiai ryškesnis ir didesnis negu raketų dalys. Priimtiniausias paaiškinimas, kad tai yra Mėnulio gabalėlis.
- Netikėtas neregėtas atradimas. Iki šiol buvo manoma, kad visi žmonės skiria spalvas vienodai, aišku, išskyrus ligos atvejus. Ankstesnis supratimas buvo paremtas tokiu 1972 metų E.Rosh bandymu. Angliakalbiai vartoja apie 11 spalvas apibūdinančių žodžių. Dani tautelė iš Indonezijos turi viso labo 2 žodžius, bet abiejų tautų atstovai vienodai atpažindavo spalvas. Iš to buvo padaryta išvada, kad visi jie vienodai skiria spalvas, tik daniečiams jų gyvenime užtenka ir dviejų žodžių visoms spalvoms.
Kaip moksle būna, visada atsiras kas nepatikės visiems žinoma tiesa ir pabandys patikrinti. Toks Jules Davidoff (Nature 1999, vol. 398, p. 203, New Scientist 199, No.2178, p. 7) Naujojoje Gvinėjoje surado Burinmo tautelę, kuri turi 5 žodžius, apibūdinančius spalvoms. Burinmiečiai nesugebėjo atskirti mėlynos nuo žalios, bet sugebėjo atskirti spalvas nol (kažkas tarp žalios, mėlynos ar purpurinės) ir wor (kažkas tarp geltonos, oranžinės, rudos ar žalios), kurių neatpažino angliakalbiai.
Davidoff teigia, kad dauguma žmonių skirtingai skiria spalvas, tik žmonėms lengviau įsiminti jas ir skirti pagal tai, kaip buvo išmokinti.
- Prieš keletą metų genetikai paskelbė, kad visos moterys turi bendrą prosenelę mitochondrinę Ievą, kuri gyveno prieš 100 ar 200 tūkst. metų kažkur Afrikoje. Tai buvo nustatyta tiriant mitochondrinę DNR, kurią motina perduoda tik dukrai, ir jos mutacijas. Panašiai buvo įrodytas ir bendras visų vyrų protėvis Adomas. Bet paskutiniai Sussex universiteto genetikų grupės tyrimai rodo, kad Ievą reikėtų dukart pasendinti.
- Nėščių moterų ašarose, seilėse ir šlapime yra proteinas, vadinamas lysozymu (angl. lysozyme), kuris gali naikinti HIV virusą AIDS ligos sukėlėją. Proteiną išskyrė profesorius biochemikas iš New York Universito Sylvia Lee- Hang su bendradarbiais.
Besidomintys šia problema gali užeiti į http://www.infobeat.com/stories/cgi/story.cgi?id=2558818398-d41.
- Jungtinė mokslininkų grupė iš Stanford (JAV), Hamamatsu Photonics (Japonija) ir NTT (Japonija) sukūrė prietaisą, gebantį nustatytomis sąlygomis išspinduliuoti po vieną fotoną. (J. Kim et al., Nature, 11 February 1999.). Pa
- Geros naujienos storuliams dvi tyrinėtojų grupės paskelbė, kad jiems pavyko nustatyti žmogaus geną, valdantį kalorijų deginimą ir tuo pačiu atsakingą už nutukimą. Tokį geną turi ir pelės. Iš tikrųjų tai jau šeštas genas, vadinamas Mahogany arba MG genu ir atsakingas už nutukimą, bet šis pasirodė esąs svarbiausias, nes valdo medžiagų apykaitą (moksliškai- metabolizmą). Pelė su šiuo mutavusiu genu valgė labai riebiai ir visiškai nenutuko. Genetikai mano, kad tai padės sukurti tikrus vaistus nuo nutukimo. Kvailas pastebėjimas. Yra vilties, kad tuo pačiu Vakaruose baigsis maisto perprodukcija: ką išauginsime, tą suvalgysime.
Naujienos Internete:
- Jei kas turi klausimų fizikams, kad ir pačių kvailiausių, užmeskite akį į http://physlink.com ir gal būt rasite atsakymą. Fizikai čia ras tikrą žinyną visokiausių pastoviųjų, lentelių, naujų teorijų, anekdotų ir t.t. ir pan. Norintys gali ir darbą susirasti. Kitaip sakant, fizikos užteks visiems ir žinovams, ir besimokantiems, ir smalsaujantiems. Ten tiek visko >8-[ ]
- Šimtai profesorių paskelbė nuorodas į savo dėstomų kursų medžiagą www.utexas.edu/world/lecture/
- Australų skeptikai www.skeptics.com.au/features/chalenge.htm pasiūlė 80000 $A tam, kuris parodys nepaneigiamus paranormalius sugebėjimus. Besidomintys užsukite ir į www.skeptics.com.au/features/spoon/bs-home.htm
- Skeptikų žinynas ir žodynas http://skepdic.com
- Apie 30 milijonų 63 šalių (tame skaičiuje ir Japonijos) patentų galite už dyką rasti Europos Patentų Tarnybos (EPO) esp@cenet duomenų bazėje http://ep.dips.org
- Paleontologija be sienų www.ucmp.berkeley.edu
![]()
![]()
Science News - Click to review!
Magazine Description Science News is published weekly and is tailored to science professionals and others interested in science, medicine, and technology. Each issue contains an overview of new developments in science and their applications.Parengė Algis Džiugys
dziugys@isag.lei.lt
Šią ir visas kitas apžvalgas galite rasti 6V puslapyje:
http://www.lei.lt/~dziugys/lt/mokslo_apzvalgos/mokslo_apzvalgos.html
Svarbesnieji 1998 m. atradimai
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Kas rašoma ant lapų?
Išslaptinti Arktikos duomenys
Vartiklio skelbimų ir naujienų puslapis
Pagrindinis Global Lithuanian Net puslapis