Mokslo apžvalgos apžvalga
1999.01.22
Taip pat skaitykite: Svarbesnieji 1998 m. atradimai
- Galimas daiktas, kad vienas ispanų fizikas bus išlukštenęs kamuolinio žaibo paslaptį. Prieš pora mėnesių perskaičiau apie tai ir iki šiol laukiau patvirtinimo ar paneigimo. Nesulaukęs dėstau pagrindinę idėją. Žaibo metu teka elektrinė srovė, o apie ją ratu kuriasi stiprus magnetinis laukas. Žaibo kelias labai vingiuotas ir vingio vietoje gali susikurti uždaros ir statmenos viena kitai magnetinio lauko kilpos. Tokiu būdu jos gali sudaryti rutulį, kurio viduje magnetinio lauko dėka yra uždaryta plazma. Toks kamuolys laikosi tol, kol per 10-15 sekundžių plazma atšąla, o tada elektronai prisijungia prie jonų, krenta laidumas => nusilpsta magnetinis laukas. Smulkmenos žurnale Journal of Geophysical Research vol 103 p 23309.
- Labai galimas daiktas, kad viso labo vieno geno nedideli pokyčiai nulemia žmogaus polinkį būti pelėda ar vyturiu. Tokia išvada padaryta Journal of Sleep and Sleep Disorders vol. 21, p. 569 (1998) skelbtame straipsnyje, kurio autoriai tyrinėjo vadinamąjį laikrodžio (CLOCK) geną. Beje, šio geno atradimas laikomas vienu įdomiausių šių metų atradimu. Būčiau labai dėkingas, jei kas galėtų lietuviškai papasakoti apie šio geno veikimo principus. Mano anglų kalbos žinios netraukė. Žr.: www.cbt.virginia.edu
- Jau seniai pastebėta, kad gegužiukas, sėdėdamas svetimame lizde, sugeba gauti daugiau maisto nei jo netikri broliai ir sesės. Ornitologai po ilgo stebėjimo pastebėjo nuostabų gegužiuko sugebėjimą. Pasirodo, jis reikalaudamas maisto rėkia choru, t.y. lyg šauktų keli paukšteliai vienu metu. Tokiu būdu išsireikalauja daugiau maisto. Įdomumo dėlei mokslininkai įrašė gegužiuko riksmą kielės (tarkim) lizde ir jį pragrojo strazdo lizde. Kas nuostabiausia, strazdukai buvo maitinami geriau.
Kvailas klausimas: Ar negalėtume šį atradimą pritaikyti žmonėms, pvz., politikams?
- Dar vienas patvirtinimas, kad miego metu smegenys ne tik ilsisi. Paukščiai giesmininkai pirmąsias dainas išmoksta iš tėvų. Paskui jas varijuoja. Bet pasirodo, kad paukščiai miegodami toliau mokinasi ir tobulina savo dainas. Tai aprašyta Science (1998) vol. 282 p. 2163.
Tarp kitko: Ko gero, bus teisūs tenisininkai, sakydami, kad jei ilgai mokinsies naują smūgį, vis prasčiau jį atliksi, todėl reikia sustoti ir atidėti rytdienai. Pasirodys, kad kitą dieną tai darai žymiai geriau negu vakar.
- Vokiečiai nustatė, kad knygynuose ir daiktų parduotuvėse paskleidus citrusu kvapą perkamumas žymiai išauga. Prieš rašydamas šią žinutę bandžiau suvokti, kodėl aš ją sieju su mokslu, ir supratau, kad ji atspindi juodąją mokslo pusę: mokslą "kaip valdyti žmogų". Tokį mokslą irgi reikia pažinti.
- Įdomios įdomybės. Bandysiu sukurti skyrelį, kuriame rinksiu mokslo ir technikos keistenybes, kvailybes ar "juokingybes". Jei kur nors randate ką nors tokio, prašau atsiųsti. Kaip pavyzdys iš "Nauka i Žysnj" žurnalo naudingų patarimų skyrelio. Rusijoje turbūt jau susikaupė daugybė suvartotų kompaktinių diskų ir iškilo jų suvartojimo klausimas. Pasirodo, CD pakišus po baldų kojelėm, lengvai pastumsite sunkius baldus. Taip pat CD sukabinus ant virvės galima baidyti paukščius nuo kolūkio pasėlių.
Parengė Algis Džiugys
dziugys@isag.lei.lt
Svarbesnieji 1998 m. atradimai
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Kas rašoma ant lapų?
Išslaptinti Arktikos duomenys
Vartiklio skelbimų ir naujienų puslapis
Pagrindinis Global Lithuanian Net puslapis