Global Lithuanian Net

Mokslo apžvalgos apžvalga
1999.01.27
Taip pat skaitykite: Svarbesnieji 1998 m. atradimai

  1. Rene Dekartas buvo pirmasis, lygtimis aprašęs elipsinius optinius lęšius. Tai buvo 17 amžiuje. Bet pasirodo, kad keliais šimtmečiais anksčiau vikingai jau gamino kvarcinius elipsinius optinius lęšius, kurių kokybė nė kiek nenusileido šiuolaikiniams. Nejaugi vikingų matematika buvo tokio aukšto lygio, o gal tai jie surado atsitiktinai?

    Mokslininkas, suradęs šiuos lęšius viename muziejuje, mano, kad juos vikingai naudojo ugniai išgauti. Neįtikėtina, nes tam tikrai nereikėjo tokios kokybės.
     
  2. Iš keistuolių ir kvailių gyvenimo. Japonas išradėjas Hikoshichi Takahashi užpatentavo (W09/32626) savo naujausią išradimą – vėjo generatorių ant automobilio stogo. Idėja paprasta. Kai automobilis važiuoja, oras, aptekantis automobilį, suka generatorių ir jo gaminama energija pakrauna automobilio akumuliatorių.

    Kvailas klausimas “namų darbams”: O kas čia kvailo?
     
  3. Apie smegenų darbo ypatybes. Vokiečių neurologai teigia, kad žodžiai smegenyse suprantami tomis smegenų sritimis, kurios atitinka jų prasmę. To patvirtinimui buvo atliktas įdomus bandymas: buvo pasirinkti 9 savanoriai su pažeistu smegenų žievės centru, atsakingu už kairę ranką, paralyžiuotomis kairėmis rankomis. Tiems žmonėms buvo sakomi žodžiai ir prašoma greitai pasakyti, kurie yra neteisingi. Žodis “rašyti” susijęs su judėjimu, o “paveikslas” sukelia vaizdinius. Taigi savanoriai darė daugiau klaidų, kai žodžiai buvo susiję su judėjimu, ir tiek pat klaidų kaip sveiki žmonės, su vaizdu susijusiais žodžiais.

    Žmonės, gimę Cezario pjūvio pagalba, gali būti labiau linkę į šizofreniją. Įprasto gimdymo metu kūdikį “užplūsta” hormonai, kurie gali būti svarbūs smegenų vystymuisi. Tokia išvada buvo padaryta tyrinėjant žiurkes ir, aišku, laukia patvirtinimo rimtesniais tyrimais.
     
  4. Vienas iš baisiausių ugnikalnių išsiveržimų, išmetęs 30 kubinių kilometrų pelenų į 50 km aukštį, įvyko prieš 25 milijonus metų Antarktyje. Jo sprogimo galia prilygo įžymiajam Krakatau išsiveržimui 1883. Galimas daiktas, kad dauguma pelenų liko ilgą laiką kyboti virš Pietų ašigalio, tuo pačiu atšaldydami jį taip, kad susidarė didelė ledų kepurė. Plačiau skaitykite New Scientist 1998 No. 2161, p. 14.
     
  5. Dar truputis apie tolimą praeitį ir apie ledynus. Jau surinkta nemažai įrodymų, kad prieš 600-800 milijonų metų pusiaują dengė ledas iki 10 laipsnių platumo. Iki šiolei nėra jokio patikimo paaiškinimo. Darren Williams’as iš Pensilvanijos universiteto pasiūlė įdomią teoriją. Pagal jį, Žemės ašis prieš 800 milijonų metų buvo pakrypusi 54 laipsniais. Ašigaliai tada gaudavo daugiau šilumos nei pusiaujas, ir pastarasis pasidengė ledu. Prieš 600 milijonų metų dėl nežinomų priežasčių ant ašigalių pradėjo augti ledas ir Žemė darėsi vis “apvalesnė” (nes dėl sukimosi ji atrodė kaip suspaustas elipsoidas). Todėl jos ašies pokrypis vis mažėjo, kol prieš 430 milijonų metų pasiekė dabartinį- 23 laipsnius.

    Kvailas klausimas: po teisybei taip ir liko neaišku, kodėl Žemei apvalėjant turėjo keistis jos sukimosi ašies kampas. Gal kas paaiškintų?
     
  6. Kiaušialąstę apvaisina greičiausiai “plaukiantys” spermatozoidai. Ir kaip pasirodo ne vien todėl, kad jie greičiausi. Marc Van den Bergh’as iš Briuselio Free universiteto išmatavo 500 žmogaus spermatozoidų greičius ir po to kiekvienu apvaisino po kiaušialąstę. Koks buvo nustebimas, kai išaiškėjo, kad greičiausi spermatozoidai geriau apvaisina. Kodėl taip yra, niekas dar iki galo neišaiškino, bet Van den Bergh’as mano, kad spermatozoido lėtumas yra tiesiogiai susijęs kitais spermatozoido trūkumais (pvz., fragmentuotas DNR), kurie trukdo normaliam apvaisinimui.

Parengė Algis Džiugys
dziugys@isag.lei.lt

Ankstesniosios mokslo naujienų apžvalgos:
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.22
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02


Svarbesnieji 1998 m. atradimai
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.22
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02

Kas rašoma ant lapų?
Išslaptinti Arktikos duomenys
Vartiklio skelbimų ir naujienų puslapis
Pagrindinis Global Lithuanian Net puslapis