Mokslo apžvalgos apžvalga
1999.03.02
Taip pat skaitykite: Svarbesnieji 1998 m. atradimai
- Fotoniniai atomai ir molekulės. 1997 metais Forchel su draugais sukūrė fotoninį atomą mikrono dydžio kvantinę sistemą, susidedančią iš vieno fotono puslaidininkiniame rezonatoriuje. Dabar jie sukūrė du tokius atomus ir su mikroskopinės skylutės pagalba juos sujungė į molekulę. Panašiai kaip vandenilio molekulėje, taip ir šioje fotoninėje molekulėje susidarė energetiniai lygmenys.
Pateikiama su specialiu "Today's Cartoon by Randy Glasbergen" leidimu. Norėdami peržiūrėti daugiau piešinukų arba juos persispausdinti turite aplankyti www.glasbergen.com arba parašyti el.adresu: randy@glasbergen.com
Daugeliui studentų p.Bridžiaus matematikos klausimai išplečia akiratį.
Klasikinis klausimas: kam viso to reikia? Ir čia pat prisimenu Ambarcumovičiaus duotą mokslo apibrėžimą, kad mokslas - tai būdas atskiriems asmenims patenkinti savo smalsumą už visų valstybinius pinigus.
- Harvardo universitete pasiektas absoliutus šviesos greičio lėtumo rekordas 17 m/s (Nature, vol. 397, p. 594). Tai buvo gauta leidžiant trumpą lazerio impulsą per debesį natrio atomų, atšaldytų iki 50 milijardinių Kelvino laipsnio dalių virš absoliutaus nulio. Natrio atomai tokioje atšaldytoje būsenoje negali absorbuoti fotonų ir todėl šviesa per juos keliauja laisvai. Bet spindulio frontas vis tiek praranda energiją, kuri persiduoda į natrio atomus palaikydama jų kvantinę būseną, kurioje natrio atomai būtų skaidrūs lazerio spinduliui. Paskui toji energija grįžta atgal į impulsą. Taigi impulso energija keliauja ratu ir, nors šviesos bangos juda greitai, impulso frontas juda labai lėtai.
Vėl tas pats klausimas: kam viso to reikia? Sako, kad darys optinius kompiuterius.
- Labai galimas daiktas, kad semitų-chamitų tautos atsparios HIV virusui. Tai, aišku, per garsiai pasakyta, nes po teisybei šis teiginys remiasi tik dviem faktais. Pirma, Saudo Arbijoje 100 kartų rečiau serga AIDS nei JAV (nors tai neturėtų stebinti žinant arabų tvarką). Antra, du iš šimto semitų-chamitų turi mutavusį geną, kurio dėka jie iš tikrųjų atsparūs HIV virusui (o tai jau rimčiau). Aiškiai matyti, kad šio teiginio įrodymui reikia tikro eksperimento. Bet kas bus už bandymų triušį? Smulkmenos Imam Al-Sheiko ir jo bendradarbių straipsnyje, kuris pasirodys artimiausiame žurnalo Emerging Infectious Diseases leidinyje.
Be mokslinės svarbos, yra galimybė pasišildyti rankas geriems dėdėms. Manoma, kad Hitleris bandė kurti genetinį ginklą, kuris žudytų tik žydus. Ne taip seniai anglų bulvarinės spaudos dėka nusklido gandai, kad Izraelyje įkurtas slaptas institutas, kuris irgi ruošia genetinį ginklą. Nenustebsiu išgirdęs gandus, kad AIDS- tai Izraelio arba Sadamo genetinis ginklas.
- Pranešimą apie elementarių dalelių surištųjų būsenų (entanglement) eksperimentinį įrodymą rasite 6V puslapyje www.hep.net/documents/newsletters/pnu/1999/pnu-414.html
Beje, tai labai vertingas naujienų puslapis fizikams, kuris kas savaitę skelbia paskutines žinias apie fiziką:
www.hep.net/documents/newsletters/pnu/pnu.html#RECENT
- Įdomų būdą smegenų vėžiui gydyti rado Londono Imperial koledžo Brian Davies grupės tyrinėtojai. Tarkime, kad vėžinis auglys yra kur nors smegenų viduje. Prie galvos pritvirtinami trys ultragarso šaltiniai ir sufokusuojami taip, kad jų spinduliai susikirstų kaip tik auglio vietoje. Pataikymo tikslumas 0,5 mm. Kiekvieno spindulio atskirai galia yra per silpna pažeisti smegenis, bet jų susikirtimo vietoje jų bendro intensyvumo užtenka suardyti auglio ląsteles taip, kad nebūtų pažeistas aplinkinis smegenų audinys.
- Kol senovės gyvūnų tyrinėtojai ginčijasi tarpusavyje, ar priešistoriniai ropliai buvo šiltakraujai, Gordon Grigg su bendradarbiais iš Australijos Brisbane miesto padarė paprastą eksperimentą, kuris gali padėti išspręsti ginčą. Jie stebėjo 11 krokodilų temperatūras ir nustatė, kad 1 tonos svorio šaltakraujo roplio kūno temperatūra 3,7 laipsniais vasarą ir 1,9 laipsniais žiemą šiltesnė nei gyvūnų, kurių masė 50 kg. Per parą didelių roplių temperatūra kinta 2 laipsnių ribose, o mažesnių 10. Pasinaudoję tyrimų duomenimis mokslininkai sumodeliavo 10 tonų (1,5 karto didesnio nei Tyrannosaurus rex) šilumos mainus tarp roplio kūno ir aplinkos ir gavo, kad tokio gyvulėlio temperatūra vasarą būtų 36, o žiemą 31 laipsnis Celcijaus, o per parą kistų ne daugiau nei 0,1 laipsniu. Aišku, visa tai apskaičiuota Australijos klimatui.
Straipsnį rasite Journal of Experimental Biology, vol 202, p 77.
Parengė Algis Džiugys
dziugys@isag.lei.lt
Šią ir visas kitas apžvalgas galite rasti 6V puslapyje:
http://www.lei.lt/~dziugys/lt/mokslo_apzvalgos/mokslo_apzvalgos.htmlAnkstesniosios mokslo naujienų apžvalgos:
Mokslo naujienų apžvalga. 99.02.26
Mokslo naujienų apžvalga. 99.02.15
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.27
Mokslo naujienų apžvalga. 99.01.22
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Svarbesnieji 1998 m. atradimai
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Kas rašoma ant lapų?
Išslaptinti Arktikos duomenys
Vartiklio skelbimų ir naujienų puslapis
Pagrindinis Global Lithuanian Net puslapis